Nowości
  • Luty 2013

    Witajcie. Zaczynam od A...

  • Styczeń 2013

    W końcu wzięłam się za zaniedbaną Babciną Gazetkę. Najwyższa pora.

Wizyty :
Dziś : 3 Wszystkie : 24493

Źródła

  • Nam elementum
    Nam elementum
  • Aenean sollicitudin
    Aenean sollicitudin

Najlepszym źródłem historii rodziny jest Babcia. Jej wiedzy i pamięci nic i nikt nie zastąpi. 

Tworząc historię rodziny, warto szperać po starych albumach ze zdjęciami, przeglądać stare dokumenty... Pamięć starszych ludzi bywa zawodna, jednak są metody, aby jej pomóc. Na przykład zapytanie Babci, kiedy urodzil się jej dziadek, którego dobrze pamięta, na ogół skazane jest na pobłażliwy uśmiech - "któż to dzisiaj pamięta?"! Jeżeli jednak zapytasz Babcię, ile miał lat, kiedy zmarł, nagle okaże się, że Babcia z dumą ogłosi: "wnusiu, bardzo stary był, miał aż 96 lat, ja tyle nie pożyję"...

 

Oto więc źródła najważniejsze w genealogii i w historii rodziny:

  1. Rozmowy rodzinne. A ponieważ nie tylko babcina pamięć bywa zawodna, należy pomagać sobie "pamięcią zewnętrzną" - robić notatki z rozmów, nagrania. Kiedyś się przydadzą do porównania sprzecznych niekiedy informacji.
  2. Stare fotografie. Przeglądanie starych albumów bywa nie tylko ciekawe, ale w towarzystwie innych członków rodziny pozwala uzupełnić podpisy pod zdjęciami i wzbogacić wiedzę genealogiczną.
  3. Stare dokumenty. Na potrzeby genealogii warto zbierać kopie takich dokumentów, jak świadectwa urodzin, chrztu, ślubu i zgonu. Do tworzenia historii rodziny przydają się też dokumenty ze szkół i miejsc pracy, świadectwa zawodowe. Cenne są też dokumenty związane z wojnami i udziałem w nich osób z naszej rodziny. Historię rodziny wzbogacają nawet kartki pocztowe wysyłane podczas krótszych i dłuższych, bliższych i dalszych wyjazdów z domu.
  4. .
  5. .
  6. .
  7. .
  8. .

D...

stat4u